Migracja kwasu hialuronowego – prawda czy mit?

Spodobało się? Tu znajdziesz więcej:

Migracja wypełniacza deformuje kształt ust.
Na czym polega migracja kwasu hialuronowego?

Sądząc po rozmowach na forach internetowych, migracja kwasu hialuronowego jest częstym problemem wśród osób poddawanych zabiegowi powiększania ust kwasem hialuronowym. Migracja to nic innego jak sytuacja, kiedy kwas przedostaje się z miejsca wstrzyknięcia do innych obszarów twarzy, powodując nienaturalny wygląd.

Migracja po zabiegu korekty ust zawsze źle wygląda – zniekształca kształt warg.

Można to zrobić w realu – proces nazywa się “facial balancing” i polega na rzeczywistym, delikatnym “podrasowaniu” swojego wyglądu.

Co jest przyczyną migracji kwasu hialuronowego?

Najczęściej powodem migracji kwasu hialuronowego jest nadmierne wypełnienie ust lub dobór zbyt twardego preparatu. Czasem pacjentki proszą mnie o wybranie twardego wypełniacza, bo – ich zdaniem – będzie dłużej się trzymał, jednak usta to bardzo dynamiczny obszar i podanie zbyt twardego kwasu przesunie go poza obszar podania podczas mówienia i jedzenia. A przecież chodzi o naturalny efekt, prawda?

Jak można zapobiec migracji kwasu hialuronowego?

Aby zminimalizować ryzyko migracji, istotny jest przestrzeganie najlepszych praktyk związanych z wykonaniem zabiegu.

Należą do nich m.in. powolne i ostrożne wykonywanie iniekcji, unikanie nadmiernego wypełniania ust i dobór preparatu do indywidualnych cech Pacjenta.

Lekarstwem na już dokonaną migrację jest usunięcie nadmiaru kwasu hialuronowego przy pomocy hialuronidazy.

Kiedy nie poddawać się zabiegowi rozpuszczenia wypełniaczy hialuronidazą?

Kiedy czytam o tym, jak często hialuronidaza podawana jest w warunkach nie zapewniających bezpieczeństwa Pacjentom, robi mi się zimno. Gwałtowne reakcje alergiczne na ten enzym nie są rzadkością i trzeba być przygotowanym, żeby sobie z nimi poradzić. Hialuronidaza nie jest bezpieczną substancją, która można swobodnie aplikować jak zmywacz do paznokci. Wstrząs anafilaktyczny po podaniu hialuronidazy – obrzęk, duszność, utrata przytomności- wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej, każda minuta się liczy. Dlatego nie zgadzam się na jej beztroskie i niebezpieczne używanie.

W końcu najważniejsze – zastosowanie hialuronidazy powinno być ostatecznym środkiem, stosowanym w leczeniu powikłań, a nie powszechnym zabiegiem.

Korekta ust wykonana właściwie – dobry preparat, odpowiednia technika – nie powoduje migracji kwasu hialuronowego.



Doktor Dorota Nawacka Doktor Nawacka Dorota Nawacka dr Dorota Nawacka dr Nawacka HA hyaluronic acid kwas hialuronowy Medycyna Estetyczna Medycyna Estetyczna Centrum Medycyna Estetyczna Warszawa Medycyna Estetyczna Śródmieście pacjent estetyczny pielęgnacja prewencja prewencja zmarszczek terapia prewencyjna wellbeing zapobieganie zmarszczkom zdrowa skóra zdrowie skóry

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *